Péče o králíčka

Co dělat a nedělat poté, co si přinesete
králíčka domů

 

  1. Hlodání kabelů

Odstraňte z jeho dosahu všechny kabely a šňůry (králíci je rádi hlodají, zvláště pokud jim někde překážejí v průchodu) nebo je schovejte do tzv. husích krků. Odnaučit jejich okusování nejde a pokud králík nějaký kabel najde a překousne, nemá smysl se na něj zlobit. Zlobit se může majitel leda na svoji lehkomyslnost a nedůslednost.

2. Výchova k čistotnosti a chození na toaletu
  • Nečekejte zázraky během několika hodin nebo dnů. Některým králíkům trvá déle, než se na zachůdek naučí chodit – vzpomeňte, jak dlouho to trvalo Vám, než jste vyrostli z plenek 😉 Základem je naučit králíka do toalety čurat. Bobky se časem přidají.
  • Králíkovi dejte do klece podestýlku IHNED pouze do toalety a do zbytku klece kobereček. Pokud bude mít králík podestýlku jak v kleci, tak v toaletě, nebude mezi tím rozlišovat ani za předpokladu, že bude podestýlka v kleci jiná než v toaletě a na toaletu se nenaučí. Viz odkaz Klece.

 

  • Mláďata v záchůdku často leží a odpočívají. Nebojte, s věkem je to přejde.

 

  • Někteří ušáci neradí chodí na rohový záchůdek. Tento problém lze vyřešit pořízením komfortnější obdélníkové toalety pro kočky.
  • Umístěte králíkovi do pokoje alespoň jednu externí toaletu, kterou bude moct používat při pobytu mimo klec. V přírodě králíci nekonají potřebu do své nory a je možné, že Váš králíček bude taky tak čistotný, že upřednostní vyprazdňování mimo klec.
  • Někteří králíci chodí neradi na toaletu, pokud jsou jako podestýlka používány dřevité pelety. Je možné, že jim vadí rachot při doskoku do zachůdku nebo je tvrdé pelety tlačí do paciček. Toto se dá vyřešit pořízením dřevité hrudkující podestýlky, která je jemnější.
  • Pokud se Váš králík naučil chodit na toaletu, ale zničehonic máte pocit, že máte doma prasátko, které rozhazuje bytem bobky, jak se mu zlíbí, a je mu mezi 4-12 měsíci, pak můžete být klidní. Váš ušák se právě nachází v pubertě a bobky si značkuje území. Horší je, pokud si území začne značkovat močí. Za toto chování ovšem nemá smysl králíka trestat např. zavřením do klece. Králík jedná pudově a nemůže si pomoct. Pokud Vás značkování obtěžuje (čemuž se v extrémních případech skutečně nelze divit), měla by pomoct kastrace.
3. Zvykání na doteky, hlazení

Hlazení

Hlaďte králíka jemně, nesahejte mu přitom do očí, netiskněte králíčka příliš silně – jinak mu hlazení bude nepříjemné. Králíka nezvedáme do náruče za účelem hlazení (důvody viz níže), ale naopak ho hladíme na zemi, aby měl pevnou půdu pod nohama

Ochočování

Když si doneseme domů králíka je vhodné upravit ze začátku jeden pokoj tak, aby nemohl nic zničit (kabely, květiny, knihy) a důkladně ucpat všechny díry, aby neměl kam zalézt a kde se zašprajcnout. První den a noc mu dopřejeme klid, aby si mohl zvyknout na novou situaci. Druhý den mu otevřete klec, aby mohl sám ven.  Ušáci jsou zvědaví a časem jim to nedá, vylezou z klece a začnou zkoumat okolí. Až se ušák přiblíží k Vám, tiše na něj milým hlasem mluvte a zkuste mu opatrně nabídnout pamlsek tak, aby ruku viděl. Pamatujte: Králíci nablízko špatně vidí a prudký pohyb je může vylekat. Pokud si pamlsek vezme, můžete ho zkusit opatrně prstem pohladit po čumačku a mezi očima směrem k uším.

Důležité! Pokud Vám králík ještě nevěří a není na Vás zvyklý, nesnažte se ho hladit tak, že k němu prostě přijdete a skloníte se. V tu chvíli mu totiž evokujete dravce, který se ho snaží ze vzduchu ulovit a králík prchne.

A dobrá zpráva na závěr – Pokud ušáka hladíte a ten při tom chroupe zoubky, pak se mu Vaše hlazení moc libi 🙂

Zvedání?

Malokterý králík má rád zvedání a chování v náručí. Napovídá mu ti instinkt. V přírodě totiž stojí králíci v potravním řetězci velice nízko a často jim hrozí, že se stanou svačinou dravce. Jejich jedinou obranou je útěk a pokud se octnou ve vzduchu a útěk je jim znemožněn, pravděpodobně jim zbývají poslední minuty života. Proto králíci nemají rádi chování a zvedání.

Pokud namítnete, že má Váš malý králíček chování rád, dočkejte času. Mláďata se sebou často nechají vyvádět psí kusy, ale jakmile poberou trochu rozumu, začnou kopáním, škrábáním a úprkem do bezpečí dávat jasně najevo, že zvedání tedy ne-e.

V případě, že se králíkovi zvedání nelíbí, nezvedejte ho. Mohl by si Vaši ruku spojit s nepříjemnými pocity a začít před Vámi utíkat, i když ho chcete jenom pohladit. V horších případech může začít na ruku i ze strachu útočit škrábáním a kousáním.

Králíka je nutné zvedat vlastně jenom tehdy, chceme-li ho někam přepravit (na veterinu, na chatu…) nebo mu ostříhat drápky, což je jednou za čas a králíkovi to dlouhodobé trauma nezpůsobí. Určitě není nutné se ho z toho důvodu na zvedání snažit zvykat. Večer dostanete králíka do klece poměrně spolehlive na jídlo. Dobré je naučit ho na určitý zvuk, který bude signalizovat, že se podává večeře (šustění sáčkem, štěrchání s plechovkou, cinkání nehtem o misku atp.). Pak se králík do klece přiřítí tak rychle, že za ním zbude jenom žíznivá čára.

Až králíka opět položíte na zem nebo pustíte z přepravky, je vhodné mít po ruce něco dobrého, čím byste si ho mohli usmířit.

4. Zajistěte mu vhodnou stravu a vlastní teritorium

Bydlení

Klec by měla být umístěna na klidném místě. Nesmí být v průvanu, na přímém slunci, a pokud v zimě intenzivně vytápíte byt na tropické teploty, neměla by být ani u topení.

Králíkovi pořiďte na krmivo jeho vlastní misku, která bude mít své stálé místo, aby si ušák zapamatoval, kde najde potravu.

Králíka z klece nevyndávejte! Nechte ho, aby si vyskočil ven sám a aby se tam mohl kdykoliv svobodně vrátit.

Pokud je to možné, nezasahujte králíkovi do klece v době jeho přítomnosti. I potravu mu dávejte, když v kleci není. Mohl by to brát jako narušení svého teritoria a proti ruce vystartovat s úmyslem vyhnat vetřelce. U některých králíků proti tomuto chování pomáhá, když mu jemně přitisknete hlavičku k podlaze, což v králičí řeči značí podřízené postavení. U některých ale toto nezabírá.

Potrava

Králík údajně jí až 70 x denně a je pro něj nebezpečné, aby měl dlouho prázdný žaludek. To neznamená, že se máte snažit svého miláčka vykrmit. Ale neustále musí mít k dispozici dostatek sena a vody.

Granulované krmivo – já dávám svým králíčkům granule Berkel Futter light – speciální odlehčené krmivo pro zakrslé králíky.

Pro březí a kojící matky dávám Berkel TTL krmivo pro mladé králíky a kojící samice s kokcidiostatiky

Zelenina

Pokud nemáme možnost králíka krmit pro něj přirozenou stravou = čerstvou luční trávou, je zelenina tou nejvhodnější náhražkou.

Větve

V kůře čerstvých i sušených větvích různých stromů a keřů se nachází mnoho minerálních látek a sekundárních rostlinných látek, které králíčci potřebují k tomu, aby byli fit. Ušáci se dokáží hlodáním větví zabývat hodiny. Ohlodávání kůry masíruje dásně, které se tak dobře prokrvují. Látky obsažené v kůře přitom mají na králíkovy zuby podobný účinek jako zubní pasta u lidí, což vede ke zdravým dásním a správnému růstu zubů. Hlodání větví je nejúčinnější prostředek na obroušování předních zubů, které králíkovi rostou po celý život

 

5. Puberta králíčka

U zakrslého králíka přijde chvíle, kdy budete mít pocit, že se zbláznil. Vrčí, kouše, dělá nepořádek, hlučně stěhuje zařízení klece, převrací záchod, při běhání po bytě značkuje. Co se s ním děje? Odpověď je jednoduchá. Stal se z něj králičí puberťák.

Králíkům v pubertě bývá asi půl roku. „Chovají se stejně, bez rozdílu pohlaví.“

Pokud by takováto puberta byla již nesnesitelná, doporučujeme kastraci.